Všetci vieme, že by sme mali cvičiť pravidelne, no stáva sa, že je ťažké nájsť si v preplnenom pracovnom harmonograme hoci len pár minút na návštevu fitnescetra. Väčšina ľudí môže cvičiť len pred alebo po práci, takže stojí za zmienku analyzovať, či tá časť dňa, ktorej venujeme cvičenie má vplyv na naše výsledky, napr. chudnutie alebo spánok.
Správne načasovanie cvičenia je dôležité preto, lebo aj naše telo počas 24-hodinového cyklu funguje rôzne. Naše biologické hodiny nám pomáhajú regulovať spánkové rytmy, kedy máme pocit hladu, iný krvný tlak a rozličnú telesnú teplotu. Tieto každodenné rytmy sa spájajú s mnohými aspektmi fyzického výkonu, zdravia a pocitu pohody.
Ranné vtáča ďalej doskáče?
Cvičenie s prázdnym žalúdkom je značne fyziologicky odlišné od cvičenia po jedle. Po celonočnom pôste je naše telo odkázané na tuk ako primárny zdroj energie, čiže tým ho jednoznačne spálime viac a jednoduchšie než pri večernom cvičení. Dokonca je preukázané, že po 45 minútach mierneho cvičenia nám klesá apetít. Má to určite aj metabolickú hodnotu a skúsenosti hovoria, že z psychologického hľadiska sa nám chce cvičiť viac ráno než po ťažkom dni v práci. Vtedy sú naše telo a myseľ unavené, čo nám znižuje chuť do cvičenia. Taktiež sa stáva, že v popoludňajších hodinách sa skôr venujeme domácnosti, rodine či priateľom. Tak privstať si má svoje opodstatnenie. Naštartujme teda svoj deň intenzívnym HIIT tréningom každý pondelok, stredu a piatok ráno o 8.00 alebo sami podľa svojho tempa v posilňovni či s osobným trénerom.
Cvičenie a spánok
Cvičenie zvyšuje našu bdelosť a tiež aj telesnú teplotu, čo je v rozpore s „optimálnymi“ podmienkami na privolanie spánku. Všeobecne sa neodporúča cvičiť aspoň štyri hodiny pred spaním, aj keď existujú dôkazy (možno je niekto z nás tiež takýmto príkladom), že energické cvičenie približne 1,5 hod pred spaním nám pomôže rýchlejšie zaspať, menej sa v noci budíme a zobudíme sa v lepšej nálade (keďže sme dobre vyspatí).
Aký je teda najvhodnejší čas na cvičenie?
Nemusíme byť špecialistom na to, aby sme si sami určili, kedy je pre nás najvhodnejšie ísť do fitnescetra a zacvičiť si. Telo nám to samo naznačí. Ak si však nevieme zvoliť, jednoducho vyskúšajme ranné, neskoré popoludňajšie alebo podvečerné kurzy. Na výber je ich skutočne mnoho, od „pomalších“ napríklad jóga, pilates, BOSU pilates, fitlopta ku aktívnejším ako jumping, piloxing, 3D pump alebo si zvolíte posilňovanie celého tela pri BOSU Total body, bodyformingu, pevnom zadku, TRX, CrossTrainingu či HIIT. Daný tréning odcvičte niekoľkokrát. Zistíte, či vás to baví a aké pocity máte po skončení a či vám to zapadá do časového harmonogramu dňa. Potom si zvoľte to pravé pre seba. Najlepší čas dňa je aj tak ten, kedy cvičíte, bez ohľadu na dennú či večernú hodinu. Veď predsa vieme, že ak si nájdeme vhodný čas a dodržiavame ho, položíme tým základy dlhodobého zvyku.